22 Aralık 2011 Perşembe

fransız tarihi bunu da yazsın; kara leke diye!

aslında perşembe günü depresyonu ya da çocukluk travmaları 2 hiç olmadı bir partinin yıldızı olmanın 5 önemli kuralı gibisinden bir yazı yazabilirdim bugün.. ama inanın hiç isteğim yok..çünkü bugün, fransa tarihi'ne kocaman bir kara leke olarak geçecek bir olay yaşandı.. diyeceksiniz ki fransa'dan sana ne, gel görün ki işin iç yüzü pek de öyle değil işte.. pek çoğunuzun malumu..fransa tasarıyı onayladı..günler öncesinden biliniyordu aslında böyle bir kararın çıkacağı.. sarkozy'nin türk düşmanlığı, fransa'nın her daim türklere karşı tutumu, ermeni lobilerinin faliyetleri şu bu..belliydi yani kararın ne olacağı..yine de, bekliyorduk, bir umut bir ümit, belki içlerinde uyanacak bir doğru olanı yapma isteği? tamam, çok şey istedik milletçe.. sonuç malum; artık fransa'da "türkler ermenilere soykırım yapmadı" demek suç!

gelelim şu ermeni soykırımı meselesine..ermeniler bizim kardeşimizdi, komşumuzdu, mahalle bakkalımızdı, çarşıda terzimizdi, bizdendiler, bizim gibiydiler.. ta ki işin içine para ve milliyetçilik çarşafına bürünmüş faşizm girene kadar! sonra bize yani türkler'e o zamanki adıyla osmanlı'ya diş bilediler..hepsi değil belki çok az bir kısmı..bugün de medya'da bas bas bağırıp, türkler bize soykırım yaptı diyenler, çok az bir kısmı belki.. ama görüyoruz ki yankısı büyük! savaş oldu, ağır geçti, kayıpsa her iki taraftan da verilen.. benim annemin babaannesinin bütün ailesi ermeniler tarafından katledilmiş.. düşünün anneniz ve babanızla yemek yiyorsunuz yedi yaşındasınız, ağabeyiniz o sıra evde belki köyde yok.. bütün köy kılıçtan geçiriliyor ve tabi anne babanız da..sizse, minik olmanızın verdiği avantajla bir sandığın içine girerek kurtuluyorsunuz(!) en azından kurtulduğunuzu sanıyorsunuz..ardından göç, başka bir ailenin yanında geçen bir ömür ve yaşadığından bile bir haber olduğunuz  ağabeyinizle yeniden buluşuyorsunuz ama tam 70 yaşındayken..ee peki soralım şimdi.. kim kime kıyım yaptı.. kim komşusu dediği adama kılıç salladı.. eğer bir savaş yaşandıysave karşılıklı "ağır" kayıplar olduysa buna sebep olan kim? ilk taşı atan kim? bunu sormak lazım önce..

fransızlar ve ermeniler kardeş millet değil.. hatta tarihte bir ilişki içinde bile olmamışlar.. cihan harbi'ne kadar..ee bu adamlar babalarının hayrına mı destek veriyorlar bu kadar birbirlerine..olay şu; fransızlar ermeniler'in topraklarını ve mallarını sigortalıyorlar o zaman.. sonra savaş oluyor, ermeniler'in büyük bir kısmı göç ediyorlar haliyle..söylemek istediğim, fransızlar'ın amacı türkler'e soykırımı kabul ettirmek, çünkü eğer biz soykırım yalanını kabul edersek, ermeniler'in sigortalanan bütün topraklarınınve mallarının parasını ödemek zorunda kalacağız..ve barbarlığımız(!) da tabi artık bir resmiyet kazanacak..

bunları fransızca söyleyecek kadar fransızca bilmiyorum..ama kendi dilimle de birşeyleri anlatabileceğim kanısındayım..türkler ermeniler'e soykırım yapmadı! ortada bir savaş var, savaşın hazin sonuçları var.. bu her iki millet için de üzücü bir hadise..utanılması gereken birşey varsa ortada, koskoca bir dünyayı ve milyonlarca insanı bu yalana alet etmek, insanların dini ve milli duygularını sömürmektir.. hem ille de soykırımdan bahsetmek isteyenler, ermenistan'ın şu an azerbaycan'a yaptığına ve geçmişte fransa'nın cezayir'e yaptıklarına bakabilirler..gerçekten adalet arayanlar, israil'in filistin'e yaptığına, amerika'nın ırak'taki işgaline ses çıkarabilirler..birileri madam olmakla adam olmanın farkını anlayamamış anlaşılan!

1 yorum: